לדאוג או לא?

עוד לא התאוששנו מהבחירות (או ניתחנו את התוצאות) וכבר נחת עלינו עניין חדש — משבר הקורונה.  נגיף הקורונה הופיע בסין בדצמבר 2019, וכיום הוא כבר נחשב למגיפה עולמית.  אני חוזה שהרבה גרפים בנושאי כלכלה וחברה בשנים הבאות יכללו התייחסות למגפת הקורונה.

בעצם לקורונה יש השפעות בשלושה תחומים עיקריים: בריאות, היסטריה, וכלכלה. הפוסט הזה יתמקד בעיקר בבריאות. הוא שונה משאר הפוסטים בבלוג בכך שהנתונים שיוצגו הם בינלאומיים ולא מהארץ.

כפי שצוין, המגפה התחילה בסין.  הגרף הבא מראה את ההיסטוריה של התפתחות המגפה שם. זה גרף מצטבר שמראה את הגידול במספר מקרי הקורונה הכולל לאורך הזמן.  בכל רגע בזמן ניתן לחלק את מקרי הקורונה שהתגלו עד אותו רגע ל-3 קבוצות:

 1. אלה שכבר הבריאו
 2. אלה שנפטרו
 3. אלה שעדיין חולים

הגרף מראה את שלושת הקבוצות האלה בצבעים שונים. ניקח את ה-25.2.2020 בתור דוגמה. עד ליום זה אובחנו בסין 78,064 מקרי קורונה.  29,749 מהם, שזה כ-38%, כבר הבריאו.  2,715 מתו.  שאר ה-45,600 עדיין היו חולים באותו יום.

corona-china

מה שרואים בגרף הוא דינמיקה של מגפה לקראת סופה.  בהתחלה, מסוף ינואר לתחילת פברואר, הייתה עלייה תלולה בתחלואה.  (העלייה התלולה במיוחד ב-12.2.2020 נובעת מהכרה בכ-13 אלף מקרים על סמך סימפטומים למרות שלא בוצעה להם אבחנה מעבדתית.)  זה יכול היה להמשיך כך, אבל שלטונות סין התעשתו והציבו מגבלות חמורות על האוכלוסייה שמנעו הידבקות נוספת.  כתוצאה מספר המקרים החדשים התמתן, והחל מאמצע פברואר התקדמות המגיפה די נבלמה.  במקביל, בחצי השני של פרברואר ובתחילת מרץ רבים מאלה שחלו התחילו להבריא.  חלק קטן מתו.  כיום קצב ההבראה גבוה בהרבה מקצב ההדבקה, וניתן לצפות שתוך שבועות ספורים ישארו בסין חולים בודדים בלבד.  במצב כזה ניתן יהיה לסכם את אחוז התמותה במגיפה, כלומר האחוז של אלה שמתו מתוך כל הנדבקים.  לחילופין, אם המגפה תתפרץ שוב במחוז אחר יהיה גל נוסף באותה צורה.

גל כזה כבר קיים במדינות אחרות בעולם.  בקוריאה הדרומית הוא התחיל בחצי השני של פברואר, וכעת הוא כבר מתחיל להתמתן.  במקביל חולים מתחילים להבריא.  מספר המתים שם נמוך במיוחד.

corona-korea

ארצות נוספות שעושות כותרות הן איטליה ואירן.  באיטליה המגפה התחילה קצת יותר מאוחר, בתחילת מרץ, ועכשיו היא בשיא הגדילה שלה.  מספר המתים באיטליה גבוה יחסית (על כך בהמשך).

corona-italy

מהנתונים נראה שגם באירן המגפה התחילה רק בתחילת מרץ.  אבל זה לא מסתדר עם האחוז הגבוה של המבריאים: הפער בין הידבקות להבראה צפוי להיות לפחות 3 שבועות, לא שבוע אחד.  המסקנה היא שנתוני ההידבקות באירן חלקיים: המגפה פרצה כבר באמצע פברואר, אבל הם לא איבחנו את זה.  כתוצאה הם גם לא נקטו באמצעים להפחתת הידבקות.  זו הסיבה שלמרות שיש כבר מבריאים עדיין מספר החולים ממשיך לעלות בתלילות ולא מתחיל להתמתן.

corona-iran

אם שמים את כל זה ביחד מתקבל הגרף הבא שמתאר את מגיפת הקורונה העולמית.  הגל הראשון היה בסין.  אבל כשהסינים הצליחו להתגבר עליו, התחיל גל נוסף בכל העולם.  נכון להיום קצב העלייה בהדבקה גבוה יותר ממה שהיה בגל הראשון.  הוא גם גבוה מקצב ההחלמה.  בשבועות הקרובים ניתן לכן לצפות להמשך עלייה משמעותית במספר החולים.  אם בכל המדינות ינקטו באמצעים מתאימים, העלייה הזו תתמתן עוד כמה שבועות ואז גם מספר המבריאים יגדל.

corona-world

אז אם המגפה צפויה לדעוך תוך כמה שבועות, אולי כל ההיסטריה מוגזמת? לדעתי לא.  כי בלי ההיסטריה המגפה לא תדעך.  הצורה היחידה להקטין הידבקות במגפה היא לשנות את אורחות החיים — ובפרט לצמצם ואפילו לבטל אינטראקציות בין אנשים.  אבל זה בניגוד לאופי שלנו.  אז צריך ללבות את ההיסטריה, ולהסביר לאנשים שהבריאות שלהם ושל היקרים להם תלויה בזה, ואז אולי הם אכן יתנהגו כראוי.  למזלנו יש לנו ראש ממשלה שחלק ניכר מהקריירה שלו בנויה על הפחדות, אז הוא מקצוען בתחום.

ובמקרה שלנו הצורך בשינוי התנהגות גבוה במיוחד.  כפי שראינו לעיל שיעור התמותה במקומות שונים אינו זהה: בקוריאה הוא היה נמוך, ובאיטליה הוא גבוה.  אחד ההבדלים החשובים הוא ביכולת לטפל באותם אנשים שכן נדבקים, ובפרט באלה שחולים באופן קשה.  כיוון שמדובר בנגיף, אין בעצם תרופה שתרפא את המחלה.  מה שנותר הוא לתת תמיכה, ובמקרים קשים זה מחייב אשפוז במחלקות לטיפול נמרץ.  אם יש מספיק מקומות אשפוז, מטפלים בחולים ובסופו של דבר הרוב המכריע מתגברים ומבריאים.  אם אין מקום הרופאים נאלצים לבחור במי לטפל ואת מי להפקיר.  במובן הזה אנחנו כמו איטליה: מערכת הבריאות שלנו בעומס יתר גם בשגרה, כך שאין לה את מרווח הביטחון הנחוץ למקרי חירום.  הפתרון היחיד הוא להפחיד, ובגדול, בתקווה שהציבור ישנה את התנהגותו, מקרי ההידבקות יהיו מעטים, ומערכת הבריאות תוכל לעמוד בעומס ולא תתמוטט.

המחיר לכל זה יהיה מחיר כלכלי כואב.  הכלכלה כיום היא ברובה כלכלת שירותים.  אבל כשאנשים מסתגרים בבתים הם לא הולכים לבתי קפה, מופעים, ואירועי ספורט; כשעובדים מהבית לא משתמשים בשירותי הסעדה ונסיעות; תעשיית התיירות — טיסות, מלונות, מדריכים, וכל מי שתלויים בהם — סופגת מכה אנושה; ועוד ועוד.  עובדים רבים צפויים להיות מפוטרים, פשוט כי למעסיקים אין עבודה לתת להם ואין כסף לשלם להם.  עסקים רבים צפויים לפשוט את הרגל.  לממשלה יהיה קשה לפצות על זה גם אם היא תרצה, כי כשהכלכלה נעצרת גם הכנסות המדינה צונחות.

מה שבאופן מפתיע מקשר אותנו חזרה לבחירות.  מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית היא יקרה יותר, מחייבת יותר מיסים, אבל (כשהיא מנוהלת היטב) מתחזקת מערכת שירותים מקיפה ובעלת יכולת.  הגישה הניאו-ליברלית שמקדשת יוזמה פרטית ותחרות חופשית לא יכולה ליצור שירותים ציבוריים בקנה מידה גדול, כי זה לא כלכלי בשוטף.  ממשלה שנוקטת בגישה מצמצמת בעצם מהמרת שהמשבר לא יגיע בימיה אלא אולי בימי הממשלה הבאה.  אבל מפעם לפעם ההימור הזה נכשל בגדול, ואף פעם אי אפשר לדעת מתי זה יקרה.

מקורות

הנתונים מהדף המוקדש למגיפת הקורונה באתר worldometer.

4 תגובות

 1. Itai Feitelson
  פרסם את 13/03/2020 ב-22:41 | Permalink | להגיב

  מה עם ארה"ב?

  • פרסם את 13/03/2020 ב-23:22 | Permalink | להגיב

   כרגע עוד בשלב מוקדם, בתוספת נתונים חלקיים בלבד כי הם לא בודקים כמו במקומות אחרים. אבל עם פוטנציאל להתפרצות גדולה. נראה בשבועות הקרובים…

 2. יריב
  פרסם את 14/03/2020 ב-8:23 | Permalink | להגיב

  אשמח לראות ניתוח של התיאוריה בקישור.
  http://www.assafnathan.com/2020/03/%d7%94%d7%aa%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%94-%d7%a9%d7%aa%d7%a9%d7%a0%d7%94-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%a9%d7%90%d7%aa%d7%9d-%d7%9e%d7%a1%d7%aa%d7%9b%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%a7%d7%95/

  • פרסם את 15/03/2020 ב-11:47 | Permalink | להגיב

   למי שלא קרא, הקישור מוביל לפוסט של אסף נתן, שבהמשכו יש עוד פוסט. הטיעון העיקרי שלו הוא שהבדיקות כיום לא מספקות (מי שרוצה את ההצדקה הטכנית שיקרא אצלו). לכן הוא חושב שרוב המקרים הם א-סימפטומטיים, כלומר אנשים נדבקים אבל לא רואים את זה עליהם -אין חום, שיעולים, וכו'. מזה הוא ממשיך לכך שכנראה בסין וקוריאה כל האוכלוסייה נדבקה כבר, והסיבה לדעיכה היא לא פעילות מנע של הממשלה אלא שפשוט נגמר לוירוס את מי להדביק, והמגפה דעכה בעצמה. וזה צפוי לקרות בכל מקום בלי קשר למה שהממשלה עושה.

   אני חושב שהוא צודק לפחות באופן חלקי בבסיס אבל טועה במסקנה.

   הוא צודק בטיעונים הקליניים הבסיסיים: יש הרבה נדבקים שלא מראים שום סימפטומים, פחות או יותר כל הילדים שנדבקים אבל גם הרבה בגילים מבוגרים ואפילו זקנים. אז הנתונים על מספר הנדבקים חלקיים ביותר ולא ממש משקפים. זה גם אומר שכל הדיבורים על אחוזי תמותה הם בולשיט. מזה נובע גם שהבדיקות לא מספיקות, ובפרט צריך לבדוק מדגם של האוכלוסייה הכללית עם בדיקות יותר מקיפות כדי לקבל תמונה נכונה יותר.

   הוא טועה במסקנה שכל אוכלוסיית סין וכל אוכלוסיית קוריאה כבר נדבקו בלי סימפטומים ולכן מחוסנות. טיעון אחד הוא קבוע הזמן של ההידבקות. לוקח קצת זמן מהרגע שאדם נדבק עד שהוא מתחיל להדביק אחרים. השיקול של גידול אקספוננציאלי תופס בנוזל מעורבב, אבל לא בחברה אנושית – או לפחות לא באותו קבוע זמן. לא כל תת-חברה קשורה לכל תת-חברה באופן חזק. זה מאפשר לפעולות ממשלתיות להשפיע גם אם לוקח להן קצת זמן להתארגן.

   אבל הטיעון היותר חזק הוא מספר המתים בסין והריכוז שלהם. במחוז חובי יש 58 מיליון תושבים, מתוך אוכלוסייה כוללת של 1.4 מיליארד בכל סין. אובחנו שם כ-68 אלף מקרי קורונה, ו-3085 מתו. נניח אפילו שכל שאר אזרחי המחוז נדבקו ללא סימפטומים. אבל סביר שאם כל אוכלוסיית המדינה נדבקה, נראה אותן פרופורציות במחוזות אחרים. אז צריכים להיות 74.5 אלף מתים בכל סין, ולא רק 3200 שכמעט כולם באותו מחוז בודד. במקום זה, בביג'ין למשל היו רק 442 מקרים ורק 8 מתים; בשנחאי 353 מקרים ו-3 מתים. אז או שמערכת הרפואה בחובי הכי דפוקה בכל סין ברמות שלא יתוארו, או שהתפשטות המגפה מהמחוז לשאר המחוזות די נבלמה לפני שהיא הגיעה לממדים משמעותיים – בגלל הגבלות התנועה של הממשלה שנתן לא מאמין בהן.

   אז\ השורה התחתונה היא גם וגם: בהחלט סביר להניח שיש נדבקים א-סימפטומטיים, ושיש אוכלוסייה שמחוסנת כתוצאה מכך, אבל בהחלט סביר להניח גם שפעולות המנע של הממשלה משפיעות. ובקנה המידה של כל סין לדעתי פעולות הממשלה השפיעו הרבה יותר מהחיסון על ידי הדבקה בלי סימפטומים. אם חלילה תהייה התפרצות בעוד מחוז זה יוכיח את הדברים, אבל אם לא אז כנראה לא נדע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: