מתי שמעתם על זה שיש שלושה פיגועים ביום בממוצע?

[פוסט שלישי לקראת הבחירות, הרחבה של טור שהופיע בבלוג בדה מרקר]

שלוש מערכות בחירות תוך שנה מעמידות אתגר לא פשוט בפני מי שרוצה לכתוב על שיקולים ענייניים. מה אפשר לחדש שעוד לא נאמר בפעמיים הקודמות? בשלישי בסדרת טורים עד הבחירות, אני סוקר נושא שהמעטתי לכתוב עליו, טרור וביטחון. ספוילר: הטרור לא התחיל באוסלו, ונתניהו לא הדביר אותו, אבל פחות שומעים עליו. לממשלת מרכז-שמאל זה לא היה עובר ככה.

אחת הסיבות שאני לא כותב על הנושא הזה היא מיעוט נתונים שאפשר להציג. למשל, נושא חשוב שאין עליו נתונים של ממש הוא האיום האסטרטגי על ישראל. אם חלילה יתממש משהו יהיו נתונים על הפגיעה, אבל בינתיים יש רק איומים, ספקולציות, והפחדות. נושא שני הוא סיכול פעולות טרור. כאן הצלחה מתבטאת בזה שלא קורה כלום, וגם על כך קשה למצוא נתונים סדורים.

מה שנותר הוא נתונים על פעולות טרור שכן התבצעו. כרגיל מתמקדים בהרוגים מטרור, שהם כמובן המקרים הדרמטיים ביותר. כל המהות של הטרור הוא ליצור את התהודה הזו. במאה השנים האחרונות היו כמה גלים של טרור, וביניהם תקופות שקטות יותר. עשרת השנים האחרונות הן תקופה שקטה יחסית, אבל בכל זאת כללו גם גל טרור קטן. בעבר היו עשורים שקטים יותר. (בנוסף מוצגים ההרוגים מתאונות דרכים בשביל הפרספקטיבה.)

killed-yr-all

אם משווים את גלי הטרור, הנורא ביותר בהפרש ניכר היה זה של האינתיפדה השנייה.  גל הטרור אחרי הסכמי אוסלו (שדעך לפני האינתיפדה השנייה) היה דומה לגל הטרור של שנות ה-70, שכיום מעטים זוכרים את קיומו.  גל הטרור האחרון, סביב מבצע צוק איתן ובאינתיפדת הסכינים, היה דומה למה שקרה בתקופת האינתיפדה הראשונה.  ההתייחסות של אנשי ימין לטרור כאילו הכול התחיל כתוצאה מהסכם אוסלו היא חסרת בסיס.

מה שלא פחות מעניין ממניין מההרוגים הוא הטרור היומיומי, שלא מגיע לכדי פגיעות בנפש. על זה לא פורסמו נתונים מסודרים הרבה זמן.  אבל בשנים האחרונות השב"כ התחיל לפרסם דוחות חודשיים שמפרטים את מספר הפיגועים בזירות השונות תוך פירוט סוג הפיגוע.  אם אוספים את הנתונים מכל הדוחות האלה מתקבלת התמונה הבאה.

events-type

מהנתונים עולות כמה הבחנות:

  • יש פעילות חבלנית קבועה ורציפה כל הזמן. בחודש "רגיל" שלא קורה בו שום דבר ראוי לציון יש כ-100 אירועים, רובם זריקת בקבוקי תבערה. אבל בכל חודש יש גם אירועים של מטענים וכמעט בכל חודש גם ירי.  דקירות ודריסות יותר נדירות. האירועים ה"חמורים" יותר (בלי בקבוקי התבערה) מוצגים בפירוט בגרף הבא:
    events-bad
  • מדי פעם יש התפרצויות של אלימות מוגברת, שאת חלקן ניתן ליחס לתגובות על פעולות ישראליות ואת אחרות לתסיסה בחברה הפלסטינית. ההתפרצויות האלה עושות כותרות והופכות לפנים של המצב הביטחוני. מאה בקבוקי תבערה בחודש כל חודש נתפס כבר כמצב רגיל ולא שומעים עליהם.
  • במהלך מבצע צוק איתן ובסמוך אליו נורו על ישראל מעל 5000 רקטות ופצמ"רים, שאחריהן באו 4 שנים שבהן כמעט לא היו שיגורים. אבל בשנתיים האחרונות השיגורים חזרו. זכור במיוחד ה-12.11.2019, בסך הכל לפני 3 חודשים, שבו בוטלו הלימודים והושבתו מקומות עבודה מהדרום עד גוש דן מחשש לירי מסיבי מהרצועה בעקבות הריגתו של פעיל הג'יהאד האסלאמי בהא אבו-עטא. בסוף לא קרה כלום. מקרה זה מעמיד באור מגוחך את הטענות בנוגע ליצירת הרתעה ישראלית כנגד הארגונים הפלסטינים.
  • השב"כ אוסף נתונים על ירי, מטענים, דקירות, פיגועי דריסה, רקטות ופצמ"רים, זריקת בקבוקי תבערה, ועוד כמה סיווגים נדירים יותר (כמו ירי נ"ט). בחלק מהדוחות יש גם נתונים על זריקת אבנים או הצתה, אבל די ברור שאין איסוף נתונים סדור על הנושאים האלה. כתוצאה התמונה המצוירת כאן לוקה בחסר. אין בה ביטוי להפגנות והתפרעויות עם זריקת אבנים, או לזריקת אבנים על כלי רכב. ואין בה שום התייחסות לאלפי בלוני התבערה שנשלחו מרצועת עזה וגרמו למאות רבות של שריפות מאז מרץ 2018. באתר הימין 0404 למשל יש דיווחים שוטפים רבים על יידוי אבנים ובלוני תבערה, כולל בשבוע האחרון, שמצביעים על כך שאירועים כאלה ממשיכים לקרות.

אם מסתכלים על הפרטים, ניתן לאפיין את האירועים בזירות השונות. הראשונה והפעילה ביותר היא זירת יהודה ושומרון, כולל מזרח ירושלים. הרוב המכריע של בקבוקי התבערה, המטענים, הירי, הדקירות, והדריסות מתרחשים בזירה הזו. אינתיפדת הסכינים של 2015-2016 התרחשה כמעט כולה בזירה הזו, למרות שמה שהופיע בחדשות היה בעיקר זליגות שלה למערב ירושלים ולתחומי הקו הירוק. הזירה השנייה היא עוטף עזה. הזירה הזו ייחודית בירי רקטות ופצמ"רים, אבל ברוב הזמן הפעילות בה הייתה נמוכה. הפעילות התגברה באופן משמעותי מאז מרץ 2018, אז התחילו "צעדות השיבה" על הגדר. הזירה השלישית היא שאר שטח ישראל, שבה יש מעט מאוד פעולות טרור.

events-by-loc

ביחד הנתונים האלה מצביעים על פער ניכר בין מה שקורה בשטח לבין מה שמצטייר בכותרות ובשיח הפוליטי. מתנחלים חובבי סיפוח רוקדים על שתי החתונות: מצד אחד טוענים לסיפוח ואפשרות דו קיום עם הפלסטינים, ומצד שני מקטרים על חוסר הביטחון.  מאלף גם שהשב"כ מבחין בין פיגועים מעזה לבין פיגועים בתחומי המדינה, כאילו עוטף עזה זה לא המדינה.  זה מאפשר לצייר תמונת מצב לפיה כמעט אין יותר טרור בישראל.  בניכוי ההתפרעויות השבועיות והמטענים על הגדר ברצועת עזה, בלוני תבערה ומטחי רקטות מפעם לפעם, יידוי אבנים וכמאה בקבוקי תבערה בחודש בשטחים – מצבנו מצוין.

מקורות

דוחות חודשיים של השב"כ שמופיעים באתר השב"כ.

הערה אחת

  1. פרסם את 22/02/2020 ב-11:18 | Permalink | להגיב

    מה הקשר בין זריקת בקבוקי תבערה לבין טרור? הסיווג המוטעה של פעילות כזו כ'טרור' פירושה שגם יתר הפעולות כנראה לא מסווגות, בפרט בקשר לפעולות נגד כוחות הצבא הישראלי. אתה – בעקבות השב"כ – מערבב מין בשאינו מינו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: