שלא נדע

כשמתעסקים עם נתונים על כל היבטי החיים מגיעים גם להיבטים לא כל כך נעימים ולא כל כך חיים — והיום מדובר בתמותת תינוקות.

לידה היא תהליך רגיש ומורכב, שבו גם האם וגם הילוד מצויים בסכנה. מעבר לכך גם שנות החיים הראשונות מחייבות טיפול מסור. לכן אחת ההתפתחויות המשמעותיות ביותר בתחום הבריאות במאה השנים האחרונות נוגעת להקטנה דרמטית של תמותת תינוקות.

המדד המקובל לתמותת תינוקות הוא כמה מתים עד גיל שנה אחת מתוך כל 1000 לידות חי. בשנות החמישים המצב בישראל היה לא כל כך טוב, עם כ-40 תינוקות מתוך כל אלף שמתו לפני שהגיעו לגיל שנה (כלומר 4%). אבל השיעור הזה ירד בהתמדה, וכיום תמותת התינוקות עומדת על רק 3 מתוך כל 1000 לידות (שזה 0.3%). השיעור הזה דומה למה שיש למשל ברוב מדינות אירופה, וטוב מהממוצע של מדינות ה-OECD (שכולל גם את טורקיה ומקסיקו שבהן השיעור גבוה מזה של ישראל פי 3 או 4). כפי שניתן לראות בגרף הבא, הוא הרבה יותר טוב מהממוצע העולמי, שכולל גם מדינות אפריקאיות שעד היום לא הגיעו לרמה שישראל הייתה בה בשנות ה-50 של המאה הקודמת.  המצב במדינות ערב בממוצע קצת יותר טוב מהממוצע העולמי.

inf-dead

אבל הגרף הזה קצת מטעה.  מה שהוא מראה זה ממוצע עבור כל אוכלוסיית המדינה. אבל הממוצע הזה מסתירים פער ניכר בין האוכלוסייה היהודית והערבית.  את זה אפשר לראות בגרף הבא.

inf-dead-bygrp

החדשות הרעות הן שתמותת התינוקות אצל מוסלמים פחות או יותר כפולה מאשר אצל יהודים. החדשות הטובות הן שהיא גם יורדת באותו הקצב.

מקורות

הנתונים עבור ישראל (כולל ההבחנה בין יהודים ומוסלמים) מלוח 3.1 של השנתון הסטטיסטי של הלמ"ס, והתקבלו על ידי חלוקת מספר התינוקות שמתו במספר הלידות.  שימו לב שבגרף השני ההשוואה היא למוסלמים, כלומר זה לא כולל ערבים נוצרים ודרוזים.

הנתונים עבור העולם ואזורים שונים בגרף הראשון מאתר הבנק העולמי.

4 תגובות

 1. פרסם את 15/12/2018 ב-9:45 | Permalink | להגיב

  האם יש דרך למדוד את זה בחלוקה למחוזות?
  אנחנו יודעים ששירותי הבריאות בפריפריה פחות טובים מאלה שבמרכז. אנחנו יודעים גם שמרבית האוכלוסייה הערבית לא גרה במרכז. כך שייתכן ומדובר כאן במתאם אבל לא סיבתיות.
  אולי שיעור תמותת התינוקות של יהודים ומוסלמים זהה, פחות או יותר, על פני המחוזות השונים.

  • פרסם את 15/12/2018 ב-9:57 | Permalink | להגיב

   יש נתונים לפי מחוזות בלוח 3.11 של השנתון הסטטיסטי. בגדול רואים שתי תופעות: (1) תמותת תינוקות גבוהה יותר בפריפריה – אצל יהודים למשל בצפת ובבאר שבע. (2) תמותת תינוקות יותר גבוהה אצל ערבים יחסית ליהודים בכל מחוז. וגם יש מצב ששני האפקטים מצטברים: למשל בנפת חדרה תמותת תינוקות אצל ערבים פי 2 מאצל יהודים, אבל בנפת באר שבע פי 3. אני מניח שחלק מזה הוא שאצל ערבים "נפת X" אומר ישובים סביב X, ואצל יהודים הרוב זה בעיר X עצמה, אבל ברמת פירוט כזו כבר אין נתונים זמינים.

 2. פרסם את 15/12/2018 ב-11:21 | Permalink | להגיב

  השאלה הנכונה היא – איך נראית תמותת התינוקות ביחס למרחק הממוצע לבית החולים הקרוב (לאורך השנים כמובן) – אם אתה רוצה להבין למה בכל מחוז יש ירידה או למה במחוזות מסויימים יש פער ביחס לאחרים, צריך להכניס לתוך המשוואה את המרחק לבתי חולים

 3. avshalombz
  פרסם את 15/12/2018 ב-18:17 | Permalink | להגיב

  יש עוד כמה אלמנטים שצריך לקחת בחשבון בהבדל בין המגזרים:
  א. מעבר להבדלים הרגילים בין מרכז לפריפריה ובין עניים ללא-עניים, בתוך הציבור הערבי נספרים גם הבדואים, שהעוני אצלהם גבוה מאוד, והנגישות לרפואה מתקדמת (במיוחד עבור מי שגרים ב"פזורות") נמוכה משמעותית.
  ב. באופן דומה, ושוב אצל הבדואים (ובמיוחד בכמה שבטים) התופעה בולטת יותר – נפוצים יותר נישואי קרובים, שמגדילים את הסיכון לפגמים גנטיים מסוכנים.
  ג. ובהמשך לכך – הפסקת הריון (הפלה) בעקבות גילוי פגם בעובר דורשת נגישות לבדיקות ומנוגדת למצוות הדת. מכאן שבציבורים דתיים (גם יהודים וגם ערבים) חלק מהתינוקות שמתים בשנת חייהם הראשונה לא היו נולדים כלל אם הוריהם היו זוג יהודי חילוני, ולכן גם לא היו נספרים בסטטיסטיקה הזו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: