שלום ולא להתראות

לפני כמה שנים הצגתי נתונים של מדד השלום.  זה סקר חודשי שמבוצע מאז 1994 על ידי פרופ' אפרים יער ופרופ' תמר הרמן במסגרת תכנית אוונס באוניברסיטת תל-אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה.  הנה עדכון עם נתונים נוספים מהשנים האחרונות (אלה התשובות של יהודים בלבד).  בשנים האלה הייתה עלייה קטנה בתמיכה בתהליך ואז ירידה חזרה.  שום דבר מעניין.

shalom

אבל כבר בפעם הקודמת שמתי לב לפער בין התמיכה בשלום בתור מטרה אבסטרקטית לבין חוסר נכונות לשלם מחיר.  עדות עקיפה לזה אפשר למצוא כבר בגרף הנ"ל.  התמיכה הרַבה ביותר בתהליך השלום, וההתנגדות הנמוכה ביותר, היו בתקופת ממשלת נתניהו הראשונה.  על פניו סביר — זה היה מיד אחרי רצח רבין.  אבל שימו לב לפרטים.  העלייה בתמיכה לא הייתה באמת מיד אחרי הרצח: היא הייתה רק כשנתניהו נבחר לראשות הממשלה.  והירידה חזרה לא היית בגלל כישלון ועידת קמפ דיויד השנייה או פרוץ האינתיפדה השנייה: הירידה התחילה לפני זה, כשברק החליף את נתניהו.  הפרשנות היחידה שאני מוצא לזה היא שיש רבים ש(אולי באופן תת-מודע) תומכים בתהליך השלום רק כשהם בטוחים שאין סכנה אמיתית שהוא יתממש, ומתנגדים כשיש סיכוי שאכן תהייה התקדמות.

הסקר של מדד השלום מכיל עוד מגוון שאלות חוץ מהשאלה הבסיסית על תמיכה בתהליך, כל פעם שאלות אחרות.  באוגוסט האחרון היה אוסף שאלות מפורטות יותר על מרכיבים אפשריים של הסכם שלום.  הנה התשובות שהתקבלו (שוב של יהודים בלבד).

opinion-2018

ארבעת העמדות העליונות בגרף משקפות יחס כללי לתהליך ומראות שיש אולי יתרון קטן לאלה שתומכים בו על פני אלה שמתנגדים לו, אבל רוב גדול לאלה שלא ממש מחזיקים מהפלסטינים ודורשים מהם להכיר בישראל כמדינת הלאום היהודי. ששת העמדות התחתונות הן חלק משאלה "נניח שממשלת ישראל וההנהגה הפלסטינית היו כמעט מגיעות לנוסח של הסכם שלום קבע. האם כדי להוכיח לפלסטינים ולעולם כי ממשלת ישראל באמת רוצה שלום היית תומך או מתנגד בכך שישראל תסכים ל:". התוצאות משקפות התנגדות גורפת לכל המרכיבים הצפויים של הסכם שלום לפי מתווה של שתי מדינות, כולל אפילו לכך שהפליטים הפלסטינים יוכלו להיקלט במדינה הפלסטינית.

אז שלום אולי כן.  לשלם עליו ממש לא.

מקורות

הגרף הראשון מתבסס על איסוף סיזיפי של נתונים מכל הדוחות החודשיים שנגישים מאתר מדד השלום.  השני באופן ספציפי מהסקר של אוגוסט 2018.

מודעות פרסומת

הערה אחת

  1. פרסם את 12/11/2018 ב-22:11 | Permalink | להגיב

    אני מציע לך לבדוק את הסקר שערך… נדמה לי כמיל פוקס או גאוקרטוגרפיה לאחרונה, ואשר מתואר בספרו של איתן ברונשטיין-אפריסיו – לפיו כ-1 מכל 6 ישראלים תומך בזכות השיבה _לשטח ישראל_ ולא רק לשטח המדינה הפלסטינית, בפרט כאשר משמעות המונח מוסברת בקיצור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: