חברת הלומדים

החרדים אוהבים להתהדר בהיותם "חברת לומדים" שבה כל הגברים מקדישים את חייהם ללימוד, ולו על חשבון העבודה.  את זה משאירים לנשים.  אבל נעזוב רגע את הפן המגדרי, ונתמקד בלימוד.  אם מסתכלים על לימוד כללי ולא על לימוד תורה, מדובר לא בחברת לומדים אלא בחברת בורים.

הבעיה עם דיון בנושאים כאלה הוא החוסר בנתונים.  בפרט, הלמ"ס אינה אוספת נתונים על חרדים ומתקשה להגדיר מיהו חרדי.  הנתונים שאציג כאן מקורם במחקר של איתן רגב ממרכז טאוב בנושא "השכלה ותעסוקה במגזר החרדי".  המחקר הזה מתבסס על מפקד האוכלוסין של 2008, וכולל שתי הברקות מתודולוגיות:

 • דבר ראשון צריך לזהות מי מהנפקדים הם חרדים.  את זה עושים בשני שלבים.  ראשית, כוללים את כל התושבים הבוגרים המתגוררים באזורים בהם הייתה הצבעה חזקה למפלגות חרדיות בבחירות לכנסת.  שנית, מחריגים את משקי הבית שיש בהם טלוויזיה.  הצרוף נותן זיהוי טוב של חרדים שאינו מתבסס על מוסד לימודים (כגון ישיבה) כמו שיטות אחרות.  כתוצאה ניתן לזהות גם חרדים שלמדו לימודים אקדמיים.
 • כדי לקבל מידע על שינויים לאורך זמן, חילקו את האוכלוסייה החרדית לפי גילים.  כך אלה שהיו בני 45-54 בשנת 2008 הם מי שנולדו בין השנים 1954-1963, ומייצגים את החינוך האופייני לחרדים בשנות ה-60 המאוחרות וה-70 של המאה הקודמת.  מי שהיו בני 35-44 נולדו בין השנים 1964-1973, ומייצגים את המגמות החינוכיות של שנות ה-70 המאוחרות ושנות ה-80.  וכך הלאה.

regev-eduבמחקר של רגב יש מגוון תוצאות על התעסוקה, ההכנסה, והלימודים של החרדים.  אני מתמקד בלימודים ומסתפק בשני גרפים שמדגימים לדעתי את העיקר.  הראשון הוא השינוי בלימודים כלליים בבתי הספר.  הגרף מראה את אחוז החרדים שהסתפקו בסיום בית ספר יסודי, האחוז שקיבלו תעודה מבית ספר על-יסודי, והאחוז שעמדו בבחינות בגרות.  אצל אלה שנולדו סביב 1960, כ-40% הסתפקו בבית-ספר יסודי, ולכ-40% הייתה תעודת בגרות.  30 שנה מאוחר יותר כמעט 70% הסתפקו ביסודי, ורק ל-5% הייתה תעודת בגרות.

regev-acad

הגרף השני משווה את החרדים לקבוצות אחרות באוכלוסייה מבחינת לימודים אקדמיים.  עבור כל קבוצה, תוך הבחנה בין גברים לנשים, אנחנו רואים כאן את האחוז שהיה להם תואר אקדמי בין אלה שנולדו בשנים 1944-1963 ובין אלה שנולדו 20 שנה מאוחר יותר, בשנים 1964-1983.  בכל קבוצות האוכלוסיה רואים מגמת עלייה בלימודים האקדמיים, בעיקר אצל נשים.  הקבוצה היחידה שאצלה יש נסיגה בלימודים האקדמיים היא החרדים.  בפרט רואים היפוך בין החרדים לערבים: אצל הערבים, ובעיקר הנשים הערביות, יש עליה דרמטית, בעוד אצל החרדים, ובפרט הגברים החרדים, יש נסיגה, וביחד התוצאה היא שהערבים עקפו את החרדים.

מה שמדהים הוא שכל זה הוא סיפור של 40 השנים האחרונות, מאז המהפך.  לפני זה חרדים למדו וגם עבדו — לפי רגב שיעור התעסוקה של חרדים לפני 1980 היה מעל 80%.  לא הייתה חברת לומדים של כלל הגברים, וזו לא מסורת ארוכת ימים.  אבל אז בא בגין ופטר אותם מגיוס בתנאי שילמדו בישיבה.  אז זה מה שהם עשו.  ובמצב הפוליטי הנוכחי, במקום לפעול לפתרון הבעיה (גיוס ולימודי ליבה) מרחיבים אותה (דרישה מהאוניברסיטאות ללמד בהפרדה מגדרית).

מקורות

איתן רגב, השכלה ותעסוקה במגזר החרדי, מרכז טאוב, 2013. מבוסס על נתוני הלמ"ס ממפקד אוכלוסין 2008.

2 תגובות

 1. ח
  פרסם את 01/05/2017 ב-17:22 | Permalink | להגיב

  מעניין אבל אם תבדוק ותגלה שדווקא לחרדים המשכילים יש טלויזיה אפשר את המחקר לשלוח למקצה שיפורים

 2. פרסם את 01/05/2017 ב-18:59 | Permalink | להגיב

  ראשית, להתרשמותי לא נכון שהחברה החרדית מתהדרת בכך שכל הגברים לומדים כעיסוקים העיקרי והנשים עובדות. זה גם כמובן לא נובע מן הממצאים שהבאת. ההתגאות היא בכך שהיקף גדול של גברים לומדים לימודי קודש כעיסוק עיקרי – ותו לא. בהחלט גם אין הכרזה על כך שהעבודה נותרת לנשים, או גאווה בכך שנשים מפרנסות גברים וכוולי.

  שנית, הטיות אפשריות בפירוש הנתונים או בדגימה:
  * שיפור השכלה בגיל מבוגר יותר: אלו שנולדו לפני 1963 (בכלל, וחרדים בפרט) היו משכילים פחות לו נבדקו ב-1988 במקום ב-2008; השאלה, עד כמה פחות? אולי יש בכך כדי להשפיע על תוצאות
  * מענה למפקד האוכלוסין: ייתכן ששיעור לא-מבוטל באוכלוסיה החרדית לא ירצה לשתף פעולה עם מפקד האוכלוסין. האם ישנן הערכות על הקורלציה בין המענה למפקד לפרמטרים שנבדקו?
  * עניין הטלוויזיה: אני לא בקיא במיוחד בסוציולוגיה חרדית, אך האם לא ייתכן שיש קורלציה כלשהיא בין השכלה כללית, נאמר עד רמת הבגרות, לבין נוכחות טלביזיה בבית? אם כן, אגב, לא ברור לי האם זו קורלציה חיובית או שלילית.

  שלישית – הבה נזכור שהנתונים הם מ-2008 ומאז מדווח בתקשורת בהרחבה כי ישנה מגמה של התרחבות ההשכלה האקדמית בקרב האוכלוסיה החרדית, פתיחת מכללות או מסלולים המוכוונים אליהם וכולי, כך שיש סבירות גבוהה שחל שינוי מסוים במגמה.

2 מעקבי קישורים

 1. מאת מורשת נתניהו « נתונים ביום 28/03/2019 בשעה 20:53

  […] יחסית לגודל האוכלוסייה. החברה החרדית גדלה אבל בו בזמן שיעור ההשכלה הכללית שלה צונח ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה עדיין נמוך.  המחלוקת […]

 2. מאת חרדים להשכלה « נתונים ביום 13/05/2019 בשעה 17:15

  […] [גרסה ארוכה יותר של הפוסט הזה, עם רקע היסטורי, הופיעה בבלוג בדה-מרקר. הרקע הופיע כבר בפוסטים קודמים כאן, ונוגע לתעסוקת חרדים וללימודים וקבלת תעודת בגרות.] […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: