עוד ועוד עסקים ועו"ד

כפי שראינו כיום כחצי מהמסיימים תואר ראשון בישראל לומדים במכללות, ולא באוניברסיטאות.  אבל מעניין גם לראות איך התוספת הזו של הסטודנטים מתפלגת בין תחומי הלימוד.  אז הנה פילוח הסטודנטים שהשלימו תואר ראשון לפי תחומי לימוד וסוג מוסד.  המספרים שוב מנורמלים לגודל האוכלוסיה בכל שנה, כלומר זה מספר המסיימים תואר לכל 100,000 תושבים.  לא כללתי לימודי הוראה. [עדכון: הגרף הוחלף במעודכן יותר עם עוד כמה שנים של נתונים]

 

deg-field

המספרים כמובן מופיעים בטבלאות של הלמ"ס, אבל שוב לראות אותם באופן גרפי מבליט דברים שלא שמים לב אליהם.  למשל עד כמה מדעי החברה הם התחום הדומיננטי ביותר, אפילו בלי לכלול בהם את מנהל עסקים, ולעומת זאת כמה כל מדעי הטבע ביחד ורפואה (כולל מקצועות עזר רפואיים) הם תחומים קטנים יחסית.  מדעי החברה הם גם התחום שמרכז את הרוב המכריע של בוגרי האוניברסיטה הפתוחה.

אשר להשפעה של מכללות, אפשר לראות במכללות תרומה משמעותית ללימודי מדעי החברה, ההנדסה (הכפלה של מספר המהנדסים!), ובמידה פחותה יותר גם מדעי הטבע, וגם פצוי על הירידה במספר הלומדים מדעי הרוח באוניברסיטאות.  אבל התחומים שבהם המכללות גרמו לשינוי המשמעותי ביותר הם ללא ספק משפטים ומנהל עסקים.  תחומים האלה היו בעבר קטנים יחסית, ומספר המסיימים באוניברסיטאות נשאר פחות או יותר יציב לאורך השנים, אבל מספר המסייים במכללות בשנים האחרונות גדול פי כמה — ובמיוחד במנהל עסקים, שם מספר המסיימים עוד הולך וגדל בצורה משמעותית משנה לשנה [עדכון: התייצב בשנים האחרונות].  השאלה היא כמובן אם אלה התחומים שבהם באמת צריך מספרים כאלה של בוגרים נוספים כל שנה: למשל באמת צריך יותר מנהלי עסקים מאשר מהנדסים? את מי הם ינהלו? לפחות לגבי עורכי דין לא צריך לדאוג — הם נוטים להעסיק אחד את השני (אמנם על חשבון אחרים…).

מקורות

הנתונים שוב מהשנתונים של הלמ"ס, מהטבלאות העוסקות במספר הבוגרים באוניברסיטאות, במכללות, ובאוניברסיטה הפתוחה, לפי תחומי לימוד.  עדכון: בשנים האחרונות אין יותר נתונים נפרדים לאוניברסיטה הפתוחה, והבוגרים שלה נכללים עם שאר האוניברסיטאות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: