על שמות וייצוגיות

כשמבלים ימים רבים בספירה של שרים בממשלות השונות, קשה לא לשים לב לכך שרובם גברים.  אבל זה יותר מכך.  הם כנראה גם באים מרקע דומה.  בכל אופן, ההורים שלהם נטו לבחור להם את אותם השמות.  ואכן רק פעם אחת היתה ממשלה שבה לכל השרים היו שמות שונים זה מזה.  לרוב היו שמות שחזרו פעמיים או שלוש פעמים, ואפילו היו מקרים של ארבעה או חמישה שרים עם אותו השם.

names

השם הבולט הראשון הוא יוסף.  בממשלה הרביעית שרתו יוסף ספיר, יוסף בורג, יוסף סרלין — וגם דב יוסף.

לממשלה השביעית באו זוגות זוגות: ישראל ברזילי וישראל בר-יהודה, פנחס ספיר ופנחס רוזן, מרדכי נמיר ומרדכי בנטוב, משה שרת ומשה כרמל (היה גם חיים משה שפירא, אבל אצלו המשה היה שם שני).

בממשלה השלוש-עשרה כבר היו שלשות, ולא סתם שלשות, אלא שלשות משורשרות: משה כרמל, משה דיין, ומשה שרת חלקו שם עם חיים משה שפירא, שקישר אותם עם חיים גבתי וחיים יוסף צדוק, שמצידו קישר אל יוסף בורג, יוסף ספיר, ויוסף אלמוגי.  רק ישראל ברזילי, ישראל גלילי, וישראל ישעיהו נותרו כשלישיה בילתי מקושרת.

הרביעיה הראשונה הופיעה בממשלה ה-15: חיים גבתי, חיים בר-לב, חיים משה שפירא, וחיים לנדאו.  שתי ממשלות מאוחר יותר הופיעה השלישיה אהרון יריב, אהרון ידלין, ואהרון אוזן.

השיא שמור ללא עוררין לממשלת הרוטציה של שמיר ופרס.  כאן היו לא פחות מחמישה יצחקים (שמיר, רבין, נבון, מודעי, ופרץ) וארבעה מושים (ניסים, שחל, קצב, וארנס).

בממשלת רבין השניה ניתן הכבוד דוקא לפרס: הצטרף אליו שמעון שיטרית.  זוג נוסף היו יוסי שריד ויוסי ביילין.  שימו לב להמרה של יוסף הגלותי ביוסי הצברי.

בנימין נתניהו גם לא נותר חייב, והצטרפו אליו בממשלות שונות בנימין בן-אליעזר, בנימין אלון, ובנימין זאב בגין (אבל לא יותר משניים מהם בו זמנית).

וכך הגענו לממשלה הנוכחית, עם מגוון גדול יחסית ורק שני שמות חוזרים: יאיר ואורי.  שמות מודרניים שלא הופיעו בעבר, ואגב מבוססים על אותם צלילים.

ומתי נגיע לממשלה עם שמות חוזרים עוד יותר מודרניים, כמו ניצן וסתיו?

מקורות

הספירה מתבססת על דפי וויקיפדיה של הממשלות השונות.  לכל ממשלה ספרתי את כל מי שהיו חברים בה בזמן כלשהו, בלי לחייב שאכן תהיה חפיפה בין כל אלה שיש להם אותו השם.  זה גורם לערך חריג מבחינת גודל הממשלה הכולל בממשלת שרון, כיוון שהייתה תחלופה גדולה במבנה הקואליציה על רקע תכנית ההתנתקות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s