תקציב הבטחון: תכנון מול ביצוע

תקציב משרד הבטחון הוא הגדול בתקציבי משרדי הממשלה, ומככב כל שנה בדיוני התקציב.  בניגוד לתקציבי משרדים אחרים, למשרד הבטחון יש אוטונומיה רבה בניהול התקציב בלי צורך לרצות את משרד האוצר.  אבל מצד שני יש את דו"ח ועדת ברודט שהציעה תכנית רב שנתית במסגרתה הגידול בתקציב הבטחון יוגבל ותתבצע התייעלות בשימוש בו.

הבחנה מעניינת שנעשתה בדו"ח ברודט היא שתקציבים חברתיים צריכים להמדד בצורה של תקציב לנפש, בעוד תקציב הבטחון הוא הוצאה כללית שלא צריכה להמדד כך.  בנוסף קבעה הוועדה כי איזון ראוי בין הוצאות בטחוניות לחברתיות משתקף בגידול של שניהם באותו שיעור — אבל כשההוצאות החברתיות הן הוצאות לנפש ואילו הבטחוניות לא.  כיוון שהאוכלוסיה גדלה, מתקבל שסך ההוצאות החברתיות יגדלו יותר מהר, ואילו תקציב הבטחון ילך ויקטן באופן יחסי.

ומה קורה בפועל?  בחינה של השינויים בתקציב הבטחון (מתוקן לאינפלציה) משנה לשנה מראה פלקטואציות חזקות.  חלק מהעליות הגדולות יותר ניתנות לקישור ישיר עם אירועים בטחוניים עתירי הוצאות, כגון האינתיפדה השניה ומלחמת לבנון השניה.  אבל גם אחרי הסכמי אוסלו היו שתי שנים של גדילה רצינית בתקציב הבטחון.

prio-bit

תופעה יותר מעניינת היא הפער הניכר בין תכנון התקציב כפי שהשתקף בחוק התקציב שהועבר בכנסת, לבין התקציב בפועל שבוצע בסופו של דבר.  בתקציב משרד הבטחון יש פער מתמשך בינהם, עם מגמת עליה ברורה.  הפער מצביע על כך שמערכת הבטחון מצליחה תמיד לקבל תוספות תקציביות משמעותיות במהלך השנה, מעבר למה שתוקצב מראש.  פער כזה אינו קיים בתקציבי המשרדים הגדולים האחרים, כגון משרד החינוך ומשרד הבריאות.

prio-bit-over

מקורות

נתוני תקציב הבטחון מאתר התקציב הפתוח.

נתוני ממשלות ישראל מאתר הכנסת.

מודעות פרסומת

4 מעקבי קישורים

  1. מאת הקיצוץ האמיתי « נתונים ביום 20/12/2012 בשעה 17:41

    […] « תקציב הבטחון: תכנון מול ביצוע […]

  2. מאת הקיצוץ האמיתי | המשמר החברתי ביום 07/02/2013 בשעה 13:26

    […] תקציב הבטחון גם גדל יחסית, בעיקר ב-2004 ו-2011.  בעצם, כפי שכבר ראינו, תקציב הבטחון בכלל לא מקוצץ אלא גדל עוד ועוד מעבר להקצאה…. […]

  3. […] הבטחון בתקציב המדינה הוא מהגדולים שבהם, וכבר ראינו שההוצאות בפועל גם הולכות וגדלות עוד מעבר למה שתוקצב.  כיוון שהוצאות ביטחון נתפסות כסוג של תקורה, ולא […]

  4. מאת עולה אבל יורד « נתונים ביום 12/03/2017 בשעה 17:45

    […] יותר מ-4 שנים כתבתי על תקציב הביטחון, אז הגיע הזמן לעדכון.  הפוסט הקודם התחיל מהשינוי […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s