איפה הכסף?

על פניו, לשאלה שבכותרת יש תשובה פשוטה.  בזכות אתר התקציב הפתוח ניתן לעקוב בפירוט אחר תקציב המדינה, ולראות כמה מוקצב לסעיפים ותת סעיפים, ובפרט לאן הכסף הולך.  צורה טובה לתאר זאת באופן גרפי היא התרשים הבא.  תרשים זה מתאר את גודלם היחסי של כמעט כל הסעיפים ברמה העליונה של התקציב לשנת 2012.  גודל השטח המוקדש לסעיף משקף את ההקצאה נטו לסעיף זה.  לא נכללו כ-12 הסעיפים הקטנים ביותר, שמשקלם הכולל כ-0.2% מהתקציב.  הצבעים מתארים חלוקה של הסעיפים לקבוצות כפי שמוסבר בהמשך.

takziv2012

החלוקה לקבוצות היא על פי החלוקה בהצעת התקציב עצמה, וכוללת את הקבוצות הבאות בסדר יורד:

 • תשלומים להחזר חובות, ריבית, ועמלות על מלוות שנלקחו בעבר, וגם גמלאות לעובדי מדינה ופיצויים.  הרוב המכריע הם החזרי מלוות פנים — מה שאנחנו מכירים כאג"חים ממשלתיים.  בסך הכל מדובר ב-37.6% מהתקציב, המסומנים בצבע כתום.
 • שרותים חברתיים של הממשלה לאזרחים, המגיעים לכדי 31.7% מהתקציב (מסומן בירוק).  הסעיף הגדול ביותר בחלק זה הוא תקציב משרד החינוך, ואחריו הקצבות המדינה לביטוח הלאומי ותקציב משרד הבריאות.
 • נושאי בטחון הם התחום השלישי, המסומן בכחול.  סך ההוצאות כאן הם חצי מההוצאות על שרותים חברתיים: 16.2% מהתקציב הכולל.  הסעיף הגדול ביותר הוא כמובן תקציב משרד הביטחון, שהוא המשרד עם התקציב הגבוה ביותר.  הסעיף הקטן ביותר הוא הוצאות חירום אזרחיות, קרי הצטיידות בערכות מגן לעורף.
 • תחום התשתיות הוא הרביעי בגודלו, ומייצג 5.7% מההוצאות (מסומן באדום).  העיקר כאן הם השקעות בתחבורה, מעבר לתקציב משרד התחבורה עצמו שהוא בעצם סעיף די קטן.
 • התחום החמישי הוא שונות (צהוב), כ-4% מהתקציב, כולל הרזרבה הכללית והעברות לרשויות מקומיות.
 • התחום השישי הוא תחום הממשל והמנהל — 2.8% מהתקציב המיוצגים בצבע תכלת.  כולל את משרד המשפטים, משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד החוץ, תקציב הכנסת, מבקר המדינה, וכו'.
 • התחום האחרון הוא המשרדים הכלכליים, ס"ה 1.7% מהתקציב (אפור), כולל משרד התמ"ת, תמיכות במשק, ועוד.

לכאורה שקיפות במיטבה.  אבל מה חסר?  למשל הנושאים הנמצאים בלב המחלוקת הציבורית: השקעות בהתנחלויות ובשטחים בכלל, וכספים לחרדים.  לא ברור שמדובר באמת בסכומים כל כך גדולים בהקשר הכללי, אבל בכל זאת היה נחמד אם אפשר היה למצוא אותם בקלות.

מקורות

ושוב, תודה לאתר התקציב הפתוח שממנו נלקחו ההקצבות לסעיפים השונים.

החלוקה לתחומים נעשתה בהשראת מסמך הצעת התקציב מאתר משרד האוצר.  יצויין עם זאת שיש שם שני סיווגים שאינם זהים זה לזה: האחד משתקף בסקירת עיקרי ההוצאות בחלק ג' של המסמך, והשני בכותרות לקבוצות סעיפים של הצעת התקציב עצמה.  יצויין גם שהתקציב מחולק לתקציב רגיל (חלק א') ולתקציב פיתוח וחשבון הון (חלק ב'), אבל אותנו חלוקה זו אינה מעניינת ואנו מתמקדים בתוכן של הסעיפים השונים.

מודעות פרסומת

4 מעקבי קישורים

 1. […] « איפה הכסף? […]

 2. מאת הקיצוץ האמיתי « נתונים ביום 20/12/2012 בשעה 17:41

  […] עוגה סטנדרטית המציגה את חלוקת התקציב לתחומים עיקריים (אותם תחומים ואותם צבעים שהשתמשנו בהם בפוסט קודם).  כדי לשקף את השינוי מהחלוקה המקורית לביצוע, שומרים על […]

 3. מאת הקיצוץ האמיתי | המשמר החברתי ביום 07/02/2013 בשעה 9:02

  […] עוגה סטנדרטית המציגה את חלוקת התקציב לתחומים עיקריים (אותם תחומים ואותם צבעים שהשתמשנו בהם בפוסט קודם).  כדי לשקף את השינוי מהחלוקה המקורית לביצוע, שומרים על […]

 4. מאת הקיצוץ האמיתי • מחאת הדיור ביום 12/02/2013 בשעה 12:14

  […] עוגה סטנדרטית המציגה את חלוקת התקציב לתחומים עיקריים (אותם תחומים ואותם צבעים שהשתמשנו בהם בפוסט קודם). כדי לשקף את השינוי מהחלוקה המקורית לביצוע, שומרים על […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s