תקציב החינוך

אחרי שהסתכלנו על תקציב המדינה בכללותו, הגיע הזמן להסתכל על הסעיפים העיקריים.  נפתח בזה שמעורר תמיד הרבה ויכוחים, ולכולם יש דיעה עליו: תקציב החינוך.  הנתונים כאן מתיחסים לסכום של שולשה סעיפים בתקציב: תקציב משרד החינוך, תקציב ההשכלה הגבוהה, וסעיף החינוך של תקציב הפיתוח, המשמש בעיקר לבנית כיתות לימוד חדשות.

במקום להסתכל על התקציב הכולל עצמו, נתחיל במבט על השינוי בתקציב.  שינוי כזה מצביע על סדרי העדיפויות של הממשלה.  אם סעיף תקציבי מסויים נמצא בראש סולם העדיפויות, נצפה שהתקציב המוקדש לו יעלה משנה לשנה.  לעומת זאת סעיפים שאינם מתועדפים יאבדו את התקציב שלהם.  לפיכך הגרף הבא מראה את השינוי בערך הריאלי (מתוקן לאינפלציה) של תקציב החינוך (כל שלושת הסעיפים שהוזכרו) משנה לשנה.

prio-ed

מיד רואים שבעשרים השנים האחרונות, שלושת השנים שבהן היה הגידול הגדול ביותר בתקציב החינוך היו בממשלת רבין/פרס, כששר החינוך היה אמנון רובינשטיין ושר האוצר היה בייגה שוחט.  בשנת 1994 התקציב אפילו עלה בכ-25%, ובשלושת השנים ביחד העליה המצטברת היתה לא פחות מ-57%.  מאז התקציב פחות או יותר שומר על ערכו, או נוטה לעלות קצת, אבל עם פלקטואציות.

אבל בעצם יותר נכון למדוד את התקציב לנפש, כי ההוצאה על חינוך קשורה באופן ישיר למספר התלמידים והסטודנטים במערכת החינוך.  חזרנו אם כן על התרגיל הקודם, אבל הפעם חילקנו קודם כל את התקציב הכולל בכל שנה בגודל האוכלוסיה באותה שנה.  כך קיבלנו את התקציב לנפש.  השינוי משנה לשנה חושב על התקציב לנפש.

prio-ed-pop

התוצאה ס"ה די דומה, בהבדל אחד: מה שקודם היה שמירה על הערך עם נטיה קלה לגידול, הפך לשמירה על הערך עם נטיה להקטנה.  בפרט, ממשלת נתנהיו הראשונה היא היחידה שבכל שנות התקציב שלה היתה הקטנה ריאלית של תקציב החינוך לנפש, ולימור לבנת היא שרת החינוך האחראית לתקופת הצימצום הרצופה הארוכה ביותר.  בממשלה הנוכחית נרשם גידול ריאלי קטן משנה לשנה, שמשקף כנראה את ישום הרפורמה בחינוך.

מעניין גם לקבל תמונה טובה יותר על ההשפעה המצטברת של כל ממשלה.  לשם כך נוצר הגרף הבא.  בגרף זה יש קו נפרד לכל ממשלה, המראה את התפתחות תקציב החינוך (מתוקן אינפלציה, לנפש, כפי שבוצע בפועל – מעודכן עד 2015) במהלך הקדנציה שלה.  100 מיצג את התקציב האחרון לפני הממשלה האמורה, כך שערכים מעל 100 משקפים עליה בתקציב, וערכים מתחת ל-100 משקפים קיצוץ.  שוב ניתן לראות את ההשקעה המתמשכת המסיבית בממשלת רבין, את העליה המתונה יותר בסדרת ממשלות נתניהו הנוכחיות, ואת הירידה בממשלת שרון.

tak-ed-gov-bizua

מקורות

נתוני התקציב נלקחו מאתר התקציב הפתוח.

נתוני האוכלוסיה הם אותם נתונים ששימשו ברשומות קודמות, מהדו"ח השנתי של הלמ"ס.

המידע על ממשלות ושרים מאתר הכנסת, בשינוי אחד: שם כתוב שהיה פער של כמעט שנה בין שולמית אלוני לאמנון רובינשטיין, ואילו בגרף סימנו את תחילת הקדנציה של רובינשטיין סמוך לאחר עזיבתה של אלוני, כפי שכתוב בויקיפדיה. רובינשטיין עצמו מאשר שזה נכון..

מודעות פרסומת

2 מעקבי קישורים

  1. מאת עידכוני שכר « נתונים ביום 04/11/2018 בשעה 10:51

    […] התחילה עוד לפני מימוש הרפורמות של יולי תמיר, ועוד לפני העלייה בתקציב משרד החינוך. בנוסף, הנתונים מצביעים על שכר גבוה מהממוצע במשק בערך […]

  2. מאת מורשת נתניהו « נתונים ביום 28/03/2019 בשעה 20:52

    […] מצד שני, מאז המחאה החברתית של 2011, דוקא יש עלייה בתקציבי החינוך, הבריאות, והרווחה.  יש פרשנים שרואים בזה סימן לכך […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s