תחזית אוכלוסיה ל-2059

מהסתכלות על השינוי באחוז היחסי של יהודים וערבים באוכלוסית ישראל ניתן לראות מגמה של עליה קלה באחוז הערבים.  אבל מזה לבד אי אפשר להסיק על מבנה האוכלוסיה בעתיד.  הבעיה היא שקצב הגידול של מגזרים שונים הוא שונה, ויתרה מכך, קצב הגידול הזה אינו קבוע.

בכל העולם קצב הגידול של אוכלוסיות נמצא בירידה.  ברבות מהמדינות המפותחות מספר הילדים הממוצע לאישה נמוך מ-2.1, וכתוצאה האוכלוסיה הולכת וקטנה.  אצלנו הפריון גבוה מ-2.1 ילדים בממוצע, ולכן האוכלוסיה עדיין גדלה.  אבל כדי לחזות את מבנה האוכלוסיה העתידי, צריך לפתח מודל שמתאר איך הפריון הממוצע ישתנה עם הזמן.  התחזית מתחילה עם מבנה האוכלוסיה הנוכחי והפיריון הנוכחי, ומבצעת סימולציה של לידות ופטירות, כאשר בכל שנה מעדכנים את גודל האוכלוסיה בכל גיל (לפי תוצאות הסימולציה) ואת הפיריון (לפי המודל).

הלמ"ס פרסמה לאחרונה תחזית אוכלוסיה כזו ל-50 שנים קדימה על בסיס נתוני 2009 — כלומר תחזית לשנת 2059.  החלק המעניין ביותר הוא התפלגות האוכלוסיה בין יהודים חרדים, לא חרדים, וערבים.  נקודת המוצא היא 10% חרדים, 20% ערבים, ושאר ה-70% יהודים לא חרדים.  הפיריון בשנת 2009 היה 6.2 ילדים בממוצע לאישה חרדית, 3.6 לערביה, ו-2.4 ליהודיה לא חרדית.  כל שלושת המספרים האלה נמצאים במגמת ירידה, והמודלים מתארים את קצב הירידה.  תוצאות התחזית הן כדלקמן:

תחזית הרכב אוכלוסיה

כיוון שמדובר במודל סטטיסטי אין ודאות בפרמטרים כמו קצב השינוי בפיריון.  כדי להתמודד עם כך מגדירים תחום ערכים כזה שיש ודאות גבוהה (לפחות 95%) שהערך הנכון נמצא בתחום הזה.  לבסוף יוצרים שלושה מודלים: המודל המקורי הצפוי, מודל של גידול נמוך יותר שמתבסס על הקצה התחתון של טווח הערכים הצפוי, ומודל של גידול גבוה המתבסס על הקצה העליון של הטווח.

במספרים אבסולוטיים גודל האוכלוסיה הצפוי שונה למדי בשלושת המודלים (בקצב גידול גבוה על פני 50 שנים האוכלוסיה גדלה הרבה יותר מאשר אם מניחים שקצב הגידול הוא נמוך).  אבל כפי שניתן לראות בכל שלושת התחזיות בערך חצי מהאוכלוסיה יהיה יהודים לא חרדים, קצת פחות מרבע ערבים, וקצת יותר מרבע חרדים.

בנוסף לשלושת המודלים האלה, הלמ"ס הכינו גם מודלים מעורבים כדי לאפיין את מלוא טווח האפשרויות.  במודלים המעורבים מניחים שפלח אוכלוסיה אחד גדל לפי המודל הגבוה, בעוד פלח אוכלוסיה אחר גדל לפי המודל הנמוך.  עם 3 קבוצות אוכלוסיה יש 6 צרופים שונים.  התוצאות סובלות (כפי שניתן לצפות) משונות גבוהה. למשל אם מניחים שחרדים וערבים גדלים בקצב גבוה ויהודים לא חרדים בקצב נמוך, בשנת 2059 צפויים רק 37% של יהודים לא חרדים.  אבל אם זה הפוך, הם יהיו 64%.

בכל מקרה, השינוי הדרמטי ביותר הצפוי הוא הכפלה או יותר של החלק היחסי של החרדים באוכלוסיה, על חשבון היהודים הלא חרדים. שינוי דרמטי כזה מוביל לספק רב בתקפות התחזית.  יש לזכור שהתחזית מתבססת רק על שינוי הדרגתי של הפריון, אבל מתעלמת מתהליכים אחרים שיכולים לקרות.  כמעט וודאי שגידול מסיבי של האוכלוסיה החרדית יגרום לתהליכים אחרים כאלה.  למשל ניתן לטעון שהרכב אוכלוסיה כזה הוא לא בר-קימא, ולפיכך אנו צפויים לראות גידול איטי יותר של חרדים ושילוב משמעותי שלהם בכח העבודה.  מצד שני ניתן לטעון שעליה משמעותית של החרדים עלולה לגרום להגירה מואצת של חילונים לחו"ל, וכתוצאה מכך למצב בו החלק היחסי של החרדים עולה אפילו יותר.  אבל כל זה כבר בתחום הספקולציות, לא בתחום הנתונים.

מקורות

תחזית האוכלוסיה לטווח ארוך של הלמ"ס מפורטת במסמך הבא:  http://www.cbs.gov.il/publications/tec27.pdf

מודעות פרסומת

טרקבאק אחד

  1. מאת עדכון « נתונים ביום 03/06/2017 בשעה 20:12

    […] קצת פחות מ-5 שנים כתבתי על תחזית האוכלוסייה של הלמ"ס לטווח של 50 שנים קדימה.  אז היה מדובר על תחזית לשנת 2059 על סמך נתוני 2009.  עכשיו […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s