אוכלוסית ישראל — יהודים וערבים

אוכלוסית ישראל נמצאת במגמת עליה, בניגוד לחלק מהמדינות המפותחות, הן כתוצאה מגידול טבעי והן כתוצאה מהגירה.  אבל קצב הגידול שונה עבור מגזרים שונים.

אוכלוסית המדינה

בגדול, קשה לראות תופעות דרמטיות בנתוני הלמ"ס על אוכלוסית המדינה.  בעיקר ניתן להבחין בעליה התלולה יחסית של האוכלוסיה היהודית כתוצאה מגלי העליה בשנים הראשונות של המדינה, ושוב עם גל העליה הרוסית בשנות ה-90.  האוכלוסיה הערבית רשמה גידול ניכר ב-1967 עם סיפוח מזרח ירושלים.

על אותם נתונים ניתן גם להסתכל בתור אחוזים במקום במספרים מוחלטים:

תמונה

במבט זה רואים עדיין את ההשפעה הגדולה של העליה בשנים הראשונות של המדינה ושל סיפוח מזרח ירושלים, ומסתבר שההשפעה היחסית של העליה מרוסיה בשנות ה-90 היתה הרבה פחות דרמטית.

אבל מה שבולט בהצגה הזו הוא הצמצום היחסי המתמשך של האוכלוסיה היהודית.  מצד אחד זה קורה בגלל שהאוכלוסיה הערבית גדלה יותר מהר.  מצד שני חלק ניכר מהעליה הרוסית לא הוכר כיהודים, והם נרשמים בסטטיסטיקה הממשלתית כ"אחרים" — סיווג נפרד שהתחילו להשתמש בו ב-1996 (לפני כן היה סיווג של "נוצרים ואחרים").

מה חסר כאן?  כיוון שמדובר בעצם על פילוח האוכלוסיה לפי דת, היה מעניין לראות איך זה השתנה לגבי תת-זרמים באוכלוסיה היהודית (חילונים, דתיים, וחרדים).  למרבה הצער הלמ"ס לא אספה נתונים כאלה לאורך השנים.

שאלה שניה היא איך כל זה צפוי להשתנות בעתיד.  כדי להבחין בין מה שידוע לבין ספקולציות (אפילו אם הן מבוססות), אני משאיר את זה לרשומה נפרדת.

עוד שאלה שעושה כותרות כל כמה זמן היא היחס בין יהודים לערבים לא במדינת ישראל אלא בארץ ישראל, קרי כולל שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה.  כאן הבעיה היא איכות האומדנים של האוכלוסיה הפלסטינית.

מקורות

הנתונים נלקחו מלוח 2.2 של השנתון הסטטיסטי לישראל של הלמ"ס לשנת 2011. נעשה שימוש בנתונים לסוף כל שנה.  פילוח הערבים בשנת 1948 נעשה לפי אותן פרופורציות כמו 1949.  בשנים בהן יש אומדן לפי מפקד קודם ולפי מפקד חדש, שימשו הנתונים החדשים יותר.

4 מעקבי קישורים

  1. מאת תחזית אוכלוסיה ל-2059 « נתונים ביום 11/08/2012 בשעה 14:00

    […] נתונים לראות על מה מדברים לדלג לתוכן אודותמקורות « אוכלוסית ישראל — יהודים וערבים […]

  2. מאת בוא לגדול איתנו « נתונים ביום 27/10/2012 בשעה 0:21

    […] נכון להסתכל על התמ"ג לנפש, כלומר התמ"ג מחולק לגודל האוכלוסיה.  זה חשוב במיוחד במדינה כמו ישראל שבה האוכלוסיה גדלה […]

  3. מאת התקציב: גדל אך מצטמק « נתונים ביום 09/11/2012 בשעה 23:01

    […] לבין דברים אחרים.  מצד אחד קיים היחס בין התקציב לבין האוכלוסיה שאותה הוא משרת.  על ידי חלוקת התקציב בגודל האוכלוסיה […]

  4. […] החברתיות הן הוצאות לנפש ואילו הבטחוניות לא.  כיוון שהאוכלוסיה גדלה, מתקבל שסך ההוצאות החברתיות יגדלו יותר מהר, ואילו […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s