הכרה בישראל

בהקשר של המאמץ הפלסטיני לזכות בהכרה בינלאומית, מעניין גם לעקוב אחרי ההכרה בישראל.  המדד הפשוט ביותר הוא מספר המדינות בעולם המקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

רוב המדינות שהיו חברות באו"ם באותה תקופה מיסדו יחסים דיפלומטיים על ישראל סמוך להקמתה ב-1948.  עליה נוספת במספר המדינות המקיימות יחסים עם ישראל נרשמה בשנות ה-60, ומשקפת מאמץ של משרד החוץ לרקום קשרים עם מדינות אפריקה המשתחררות.  אבל קשרים אלה אבדו במידה רבה בעקבות מלחמת ששת הימים ב-1967 ועוד יותר מכך מלחמת יום כיפור ב-1973.  סמוך לאחר מכך העביר האו"ם את ההחלטה המשווה את הציונות עם גזענות. הקשרים הדיפלומטיים שנותקו התחדשו רק עם התקדמות תהליך השלום, ובפרט וועידת מדריד ב-1991 והסכם אוסלו ב-1993.  מאז לא נרשמו עוד שינויים משמעותיים במספר המדינות בעולם המקיימות יחסים עם ישראל.

מדד אפשרי נוסף הוא מספר המדינות המכירות בירושלים כבירת ישראל, כפי שהוא משתקף במספר השגרירויות הנמצאות בירושלים.  מספר זה היה תמיד נמוך ביותר, ואפילו מעט השגרירויות שהיו בעיר עזבו אותה בעקבות העברת חוק ירושלים בשנת 1980.

היבט מעניין במיוחד הוא כמובן הקשר בין ישראל לעולם הערבי.  ב-1967, בעקבות מלחמת ששת הימים, התקיימה וועידת חרטום שבין החלטותיה שללה שלום עם ישראל, הכרה בישראל, ומשא ומתן עם ישראל.  אך ב-1979 נחתם הסכם שלום עם מצרים, ב-1994 נחתם הסכם שלום עם ירדן סמוך לאחר חתימת הסכם אוסלו, וב-2002 פורסמה יזמת השלום הסעודית המציעה סיום כולל לסכסוך ושלום עם כל מדינות ערב.  כמו כן התקיימו קשרי מסחר גלויים עם כמה מנסיכויות המפרץ.

מנגד, קיימות אינדיקציות לערעור מעמדה הבינלאומי של ישראל שעדיין לא באות לידי ביטוי ברמה של יחסים דיפלומטיים — בעיקר בהיבטים של דעת קהל שלילית ופעולות חרם שונות.  היבטים אלה מחייבים איסוף נתונים נפרד.

מקורות

הנתונים אודות מדינות המקיימות קשרים עם ישראל באים בעיקר מוויקיפדיה, ובפרט  http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_Relations_of_Israel  ו- http://en.wikipedia.org/wiki/International_recognition_of_Israel.

הנתונים על עזיבת שגרירויות את ירושלים מוויקיפדיה  http://en.wikipedia.org/wiki/Positions_on_Jerusalem.  לגבי הקמת השגרירויות בירושלים, ההנחה היא שהן הוקמו מיד עם כינון הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות.

הנתונים אודות מספר המדינות החברות באו"ם מאתר האו"ם  http://www.un.org/en/members/index.shtml.

הנתונים אודות ממשלות ישראל מאתר הכנסת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s