אינפלציה

כדי להבין את האובססיה של קברניטי המשק עם האינפלציה, צריך להכיר את ההיסטוריה.

inf

כשהליכוד עלה לשלטון ב-1977, הוא כלל את התנועה הליברלית.  שר האוצר ארליך, ביחד עם ראש הממשלה בגין, הנהיג רפורמה כלכלית מקפת מתוך אמונה בכלכלת שוק חופשית.  מעבר לוויכוח הבסיסי על רמת המעורבות הממשלתית הרצויה במשק, המהלך סבל ממזל רע: משבר הנפט העולמי כתוצאה מהמהפכה באירן, מלחמת לבנון, ומשבר וויסות מניות הבנקים כולם תרמו לרמת אינפלציה שהגיעה בשיאה ליותר מ-400% בשנה.  כלכלת הבחירות שהונהגה על ידי שר האוצר יורם ארידור תחת השם "כלכלה נכונה" התבססה על הסרת מגבלות נוספת, והחמירה את המצב.

האינפלציה הדוהרת נבלמה לבסוף על ידי שר האוצר מודעי וראש הממשלה פרס שהפעילו תכנית לייצוב המשק שבבסיסה פיקוח קפדני על המחירים.  ירידת מחירי הנפט בעולם סייעה למהלך.

מאז, כל ממשלות ישראל מנהלות מדיניות כלכלית ניאו-ליברלית שאחת ממטרותיה העיקריות לצמצם את האינפלציה.  בפרט ניתן לראות הצלחה בשמירה על אינפלציה נמוכה למרות עלית מחיר הנפט בשנים האחרונות.

מקורות

נתוני האינפלציה מבוססים על חישוב השינוי היחסי של מדד המחירים לצרכן המפורסם ע"י הלמ"ס — לוחות 13.2 ו-13.3 בשנתון הסטטיסטי לישראל 2011.

מחירי הנפט הם מתוקנים לאינפלציה ונלקחו מ http://inflationdata.com/inflation/inflation_rate/historical_oil_prices_table.asp

נתונים על ממשלות ישראל מאתר הכנסת.

עדכון: החלפתי את נתוני האינפלציה על פי ממוצעים שנתיים לנתוני אינפלציה מדצמבר של שנה אחת עד דצמבר של הבאה, כי אלה הנתונים המקובלים יותר.

2 מעקבי קישורים

  1. מאת בוא לגדול איתנו « נתונים ביום 27/10/2012 בשעה 0:21

    […] המשמש להערכת מצב המשק הוא לא המדד (והשינוי במדד, כלומר האינפלציה, למרות שזה כמובן חשוב גם), אלא הצמיחה.  משק צומח זה טוב, […]

  2. מאת מסדרים אותנו « נתונים ביום 25/10/2014 בשעה 23:39

    […] התחיל מהאינפלציה התלת-ספרתית (444% בשנה) מבית היוצר של בגין, ארליך, וארידור, שרצו […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s